Rekolekcje 2017

Z radością zapraszamy na doroczne rekolekcje Wspólnoty Modlitwy „Z Maryją ratuj człowieka”. Odbędą się one w dniach 20-22.10 w Kaplicy Św. Józefa na Halach na Jasnej Górze (rozpoczęcie w piątek o godz. 15.00; zakończenie w niedzielę o godz. 12.00). Tegoroczne rozważania poprowadzi Jan Budziaszek, ewangelizator, znany m.in. z koncertu „Jednego Serca, Jednego Ducha”, perkusista „Skaldów”. W tym świętym czasie skupienia, w blasku Jubileuszu 300-lecia Koronacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej wnikać będziemy w znaczenie tajemnic różańcowych.

Składamy wielkie podziękowania za kolejny rok wytrwałej modlitwy w intencji tych, o których Bóg wie, że ich zbawienie jest zagrożone oraz za rozpowszechnianie tej tak ważnej intencji modlitwy w swoim środowisku! Dziękujemy również za wszelką okazaną pomoc w funkcjonowaniu naszego ośrodka.

Zgłoszenia na rekolekcje prosimy kierować do:

Jasnogórskie Centrum Modlitwy Zawierzenia

ul. Kordeckiego 2, 42-200 Częstochowa

tel. 34 377 74 27 (9.00-15.00)

e-mail: ratunek@jasnagora.pl

Zakwaterowanie i wyżywienie we własnym zakresie. Dla ułatwienia podajemy niektóre domy, w których można zamówić noclegi: Dom Pielgrzyma na Jasnej Górze, tel. 34 3777 721; Siostry Rodziny Maryi, ul. Wyszyńskiego 77/79, tel. 3436 29 561; Siostry Urszulanki Unii Rzymskiej,  ul. 3 Maja 2/4, tel. 34 324 16 39; Siostry Szarytki, ul. św. Barbary 43 tel. 34 324 11 77; Siostry Betanki, ul. Kordeckiego 62, tel. 34  342 46 10; Misjonarze Krwi Chrystusa, ul. Mąkoszy 1, tel. 34 366 48 39, czy też inne według uznania.

Z radością oczekujemy na wspólne spotkanie rekolekcyjne!


Program:

Miejsce: Jasna Góra – Kaplica Św. Józefa na Halach
Prowadzi Jan Budziaszek wraz z Ojcami Paulinami

 

PIĄTEK, 20 PAŹDZIERNIKA

15.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia

Modlitwa do Ducha Świętego, zawiązanie wspólnoty

15.45 Konferencja I – Jan Budziaszek

16.45 Konferencja II – Jan Budziaszek

18.00 Eucharystia – o. Tomasz Tlałka OSPPE

19.00-20.00 Przerwa kolacyjna

19.45 Adoracja Najświętszego Sakramentu z modlitwą różańcową

21.00 Apel Jasnogórski – Kaplica Matki Bożej

 

SOBOTA, 21 PAŹDZIERNIKA

9.00 Modlitwa

9.15 Konferencja III – Jan Budziaszek

11.00 Konferencja IV – o. Tomasz Tlałka OSPPE

12.00 Anioł Pański

12.05-13.00 Adoracja Najświętszego Sakramentu

13.00-15.00 – Przerwa obiadowa

15.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia

15.15 Konferencja V – Jan Budziaszek

16.00 Modlitwa różańcowa

17.00 Eucharystia – o. Tomasz Tlałka OSPPE

18.15-19.30 – Przerwa kolacyjna

19.30 Konferencja VI – o. Melchior Królik OSPPE

21.00 Apel Jasnogórski – Kaplica Matki Bożej

 

NIEDZIELA, 22 PAŹDZIERNIKA

9.00 Modlitwa

9.30 Konferencja VII – Jan Budziaszek

11.00 Eucharystia – o. Mariusz Tabulski OSPPE, Definitor Generalny Zakonu Paulinów – Kaplica Matki Bożej – zakończenie.

Rekolekcje 2016

„Te rekolekcje mają na celu dać nam takie poczucie wspólnoty, bo każdy z nas modli się osobno, tą modlitwą w intencji jednego znanego Bogu człowieka, którego zbawienie jest zagrożone. A rekolekcje, gdy spotykamy się dają nam takie poczucie wspólnoty” – podkreśla o. Tomasz Tlałka, moderator Jasnogórskiego Dzieła Modlitwy „Z Maryją Ratuj Człowieka”.

ZOBACZ GALERIĘ

Jak dodaje moderator Jasnogórskiego Dzieła Modlitwy „Z Maryją Ratuj Człowieka”, celem rekolekcji jest przede wszystkim osobiste przygotowanie do ponowienia aktu zawierzenia siebie i wspólnoty – Matce Jezusa: „Jesteśmy w roku 1050-lecia Chrztu Polski i chcemy wejść w ten klimat chrzcielny przez oddanie Matce Bożej, to jest droga i kard. Wyszyńskiego i Karola Wojtyły – Jana Pawła II, którzy w Milenium Chrztu Polski oddali nas Matce Najświętszej. Dlaczego? – żebyśmy byli wierni obietnicom Chrztu Świętego. Stąd my w tym roku chcemy dokonać takiego szczególnego Aktu zawierzenia naszej wspólnoty Matce Bożej i każdego indywidualnie”.

„To przede wszystkim modlitwa za osoby, których zbawienie jest zagrożone, a których tożsamość znana jest tylko Bogu – mówi Dorota Skibińska, współorganizatorka spotkania. – Ale to także modlitwa za nas samych. Dodaje: „Pomaga nam patrzeć na siebie w prawdzie, tak jak Bóg na nas patrzy z miłością, ale widząc też swoje słabości”.

Tegoroczne rekolekcje prowadzi o. Piotr Łoza. Na trzydniowy czas skupienia zaplanowano m.in. konferencje, adoracje Najśw. Sakramentu, Msze św., i Apel Jasnogórski. Organizatorzy zadbali również o dwa specjalne wideo-przesłania dla uczestników zjazdu, które przygotowali abp Rino Fisichella, przewodniczący Papieskiej Rady ds. krzewienia nowej ewangelizacji i bp Grzegorz Ryś, przewodniczący Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji (przy Komisji Duszpasterstwa) KEP.

W niedzielę, 23 października Mszy św. o godz. 11.00 w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry, a homilię wygłosił o. Piotr Łoza, tegoroczny rekolekcjonista.

Słowa powitania wypowiedział o. Tomasz Tlałka. Mówił: „Ta Msza św. jest bardzo ważna dla działa modlitwy ‘Z Maryją ratuj człowieka’, tą Mszą św. kończymy nasze doroczne rekolekcje, które są szczególne, są związane z naszym zawierzeniem, oddaniem się w ręce i do dyspozycji Matki Najświętszej. (…) My poprzez te rekolekcje przygotowywaliśmy się do tej Eucharystii podczas której po Komunii świętej wypowiemy nasze oddanie się Maryi, jako wspólnoty dzieła modlitwy ‘Z Maryją Ratuj Człowieka’ i osobiście”.

„Oddajemy się Maryi, chcemy się Jej zawierzyć. Patrzymy na piękne wzory naszych świętych: Jana Pawła II, kard. Stefana Wyszyńskiego, którzy byli przywiązani do Maryi jak dzieci. Nawet może wydawać nam się to śmieszne, gdy patrzymy na wielkiego Jana Pawła II, kard. Stefana Wyszyńskiego, ale patrząc na ich serce, wobec Maryi byli jak dzieci, którzy w ogóle nie bazowali na własnej sile, ale wszystko postawili na Maryję, jak dzieci. Jeden i drugi przychodził i mówił, Maryjo, to Ty musisz nas wziąść na ręce – podkreślał w homilii o. Piotr Łoza – Dojrzali ludzie, bardzo mądrzy, wykształceni, wiele znali języków, a zachowywali się, mieli postawy ogromnej dojrzałości duchowej, czyli postawy dziecka. Dlatego nas Maryja dzisiaj zaprasza, żebyśmy się dali Jej wsiąść na ręce, żebyśmy Jej zaufali, żebyśmy zrezygnowali z własnej samowystarczalności, żebyśmy dali się Jej unieść, żebyśmy wyrzekli się naszego ducha faryzeizmu, który uważał, że jest lepszy, że jest zdolny do czegokolwiek, radzący sobie. Dzisiaj Pan Bóg nas wzywa, żebyśmy wyrzekli się ducha tej samowystarczalności i obrali postawę celnika, który mówi: ‘Boże miej litość dla mnie celnika’, miej litość, ulituj się Panie nade mną. Prośmy Boga, aby nasze serce było otwarte, pokorne”.

Po Komunii świętej miał miejsce Akt Zawierzenia Matce Bożej całej wspólnoty dzieła modlitwy ‘Z Maryją ratuj człowieka’.

Jasnogórskie Dzieło Modlitwy „Z Maryją Ratuj Człowieka” zaprasza do codziennej, wspólnej modlitwy na antenie Radia Jasna Góra, o godz. 9.40 na falach UKF-FM 100,6 MHz.

Szczegółowe informacje o dziele modlitwy „Z Maryją ratuj człowieka” można znaleźć na stronie www.ratunek.jasnagora.pl oraz w Jasnogórskim Centrum Modlitwy Zawierzenia na Jasnej Górze.

o. Stanisław Tomoń
BPJG/ mś
2016-10-23

180 Sekund – „Z Maryją ratuj człowieka”

Miesiąc październik jest miesiącem poświęconym Matce Bożej. Wraz z ojcami Paulinami przygotowaliśmy dla was wyjątkowe 180 Sekund. Przez cały miesiąc codziennie będziemy spotykać się, aby wraz z Maryją zbliżać się do Jezusa. Będziemy też mówić o tym jak z Matką Bożą można spieszyć na ratunek innym. Zapraszamy, posłuchaj, obejrzyj i przekaż dalej! Głoszą o. Stanisław Jarosz OSPPE oraz o. Tomasz Tlałka OSPPE.

„Droga duchowego ubóstwa”.

„Droga duchowego ubóstwa”. Rekolekcje Dzieła Modlitwy „Z Maryją ratuj człowieka”

Rekolekcje „Z Maryją ratuj człowieka” na Jasnej Górze odbyły się w dniach 13-15 listopada, piątek-niedziela. Dzieło modlitwy „Z Maryją ratuj człowieka” działa przy Jasnej Górze od ponad 10 lat i gromadzi osoby z kraju i zagranicy, które każdego dnia modlą się w intencji tych, których życie wieczne jest zagrożone.

Read more

„Droga duchowego ubóstwa”.

„Droga duchowego ubóstwa”. Rekolekcje Dzieła Modlitwy „Z Maryją ratuj człowieka”

Rekolekcje „Z Maryją ratuj człowieka” na Jasnej Górze odbyły się w dniach 13-15 listopada, piątek-niedziela. Dzieło modlitwy „Z Maryją ratuj człowieka” działa przy Jasnej Górze od ponad 10 lat i gromadzi osoby z kraju i zagranicy, które każdego dnia modlą się w intencji tych, których życie wieczne jest zagrożone.

Read more